Wybieramy stację dokującą do iPhone’a

Myśląc o ładowaniu iPhone’a lub każdego innego urządzenia mobilnego, na myśl przychodzą Ci zapewne najbardziej klasyczne sposoby wykonywania tej czynności – podpięcie ładowarki do gniazdka, podłączenie iPhone’a do komputera lub skorzystanie z power banka. Jest jednak jeszcze jeden wygodny sposób na ładowanie iPhone’a – stacja dokująca.

Czym jest stacja dokująca iPhone?

Pod względem fizycznym stacja dokująca do iPhone’a to niewielkie, prostokątne pudełko z wystającym elementem w postaci złącza Lightning. Prąd do naładowania smartfona czerpie z przewodu podłączonego do gniazdka elektrycznego.

Czy stacja dokująca służy tylko do ładowania?

Wielką zaletą stacji dokujących iPhone’y jest rozbudowanie ich funkcjonalności, dzięki czemu mogą one służyć nie tylko do ładowania.

Dzięki wyposażeniu stacji dokującej w klasyczne złącze audio mini jack, możliwe jest podłączenie do niej słuchawek lub zewnętrznych głośników, dzięki czemu proces ładowania nie ogranicza funkcjonalności smartfonu. Pamiętaj jednak, że stacje dokujące innych firm, nawet partnerów Apple takich jak Belkin, mogą mieć ograniczoną funkcjonalność. Przedstawiony tu opis funkcji dotyczy oryginalnego akcesorium Apple.

Na tym nie kończy się przewaga stacji dokującej nad klasyczną ładowarką. Umożliwia ona bowiem korzystanie z zestawu głośnomówiącego. W trakcie ładowania możliwa jest również synchronizacja iPhone’a.

Samo ładowanie iPhone’a w stacji dokującej ma także tę zaletę, że nie wymaga wyjmowania smartfonu z ochronnego etui używanego przez wielu użytkowników jabłkowych smartfonów. Stacja dokująca iPhone’a może również współpracować z innymi akcesoriami Lightning, takimi jak  przewód Lightning – USB.

Czy stacja dokująca pasuje do każdego modelu iPhone’a?

Niestety, w przypadku oryginalnych stacji dokujących nie ma możliwości naładowania nowszych modeli iPhone’ów.  Modele nowsze niż iPhone 7 nie mogą być w ten sposób ładowane.

Innymi słowy, modele, które mogą korzystać z takiego sposobu ładowania to iPhone:

– 5

-5C

-5S

– 6

– 6 Plus

– 6S

– 6S Plus

– SE

– 7

– 7 Plus

Nie tylko posiadacze iPhone’ów mogą jednak skorzystać z takiej funkcjonalności. Także użytkownicy iPodów 5. (16, 32 i 64 GB) oraz 6. generacji mogą w wygodny sposób naładować swój odtwarzacz.

Jaką stację dokującą do iPhone’a wybrać?

Ze względu na specyfikę układu ładowania stosowanego w iPhone’ach polecamy korzystać z oryginalnej stacji Apple lub jednego z autoryzowanych, zewnętrznych producentów.

Oryginalne złącza Lightning wyposażone są w chipy E75 i NX20P3 odpowiadające za rozpoznanie przez iPhone’a źródła ładowania oraz zabezpieczające smartfon przed skutkami nagłych skoków napięcia czy odwrotnej polaryzacji.

Apple udostępnia zewnętrznym partnerom technologię Lightning, dzięki czemu nie ma konieczności wyboru stacji dokującej tylko od Apple. Wiąże się to jednak z brakiem rocznej gwarancji Apple i korzystaniu z gwarancji tego producenta.

Przestrzegamy przy tym przed zakupem stacji dokujących bez certyfikatu Made for iPhone/iPad (Mfi). Ich używanie może doprowadzić do podobnych konsekwencji, co korzystanie z niecertyfikowanych ładowarek czyli uszkodzeń gniazda ładowania lub poważniejszych awarii.

Stacja dokująca iPhone to wygodny sposób na ładowanie iPhone’ów starszych generacji. Można wykorzystywać go jednak nie tylko do ładowania smartfonu, którego bateria spisuje się bez zarzutu. Jeśli bateria w Twoim jabłkofonie trzyma coraz krócej lub Twój np. iPhone 5 ma problemy z ładowaniem w inny sposób, ale nie chcesz go jeszcze zanosić do naprawy w serwisie, może to być dobry sposób na uzupełnianie energii w smartfonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *