Retina. Sekrety ekranów Apple

Apple to koncern niezmiennie kojarzący się nie tylko z logo nadgryzionego jabłka na obudowie, ale także z wieloma technologiami, które jednoznacznie odsyłają nas do skojarzeń ze sprzętem z Cupertino. Wśród nich możemy wymienić Touch ID, Face ID, Lightning czy Retina.

Czym jest Retina?

Co ciekawe, Retina nie jest jedną, niepodzielną technologią. Jest nazwą marketingową, na którą składa się szereg rozwiązań technologicznych decydujących o działaniu i wyglądzie ekranów urządzeń Apple.  Nazwa ta pochodzi z łaciny i oznacza siatkówkę oka.

Pierwszym urządzeniem Apple wyposażonym w wyświetlacz Retina był iPhone 4 z 2010 roku. Przekątna jego ekranu wynosiła dość powszechne w tamtym czasie 3,5 cala. Tym co wyróżniało ekran „czwórki” była jego rozdzielczość – 960 x 640 pikseli. Dawało to oszałamiającą jak na 2010 rok  szczegółowość obrazu na poziomie 326 PPI (pixels per inch czyli pikseli na cal). Nawet dziś taka rozdzielczość można uznać za przyzwoitą.

W wyświetlacze Retina wyposażone są wszystkie kategorie sprzętów Apple – iPhone, iPad, MacBook, iMac i Apple Watch.

Największe zalety wyświetlaczy opartych na technologii Retina to wysoka rozdzielczość, szerokie kąty widzenia i naturalne kolory.

Choć Retina to opatentowana przez Apple technologia, której firma nie udostępnia innym producentom, same ekrany produkują inne koncerny. Tymi zewnętrznymi partnerami są LG Display, Samsung czy Japan Display.

Jakie są rodzaje wyświetlaczy Retina?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, ekrany Retina montowane są we wszystkich sprzętach Apple. Ze względu na ich zróżnicowanie różnią się naturalnie nie tylko rozmiarem, ale także pewnymi rozwiązaniami technicznymi. Stosuje się zależnie od kategorii, przeznaczenia i ceny sprzętu.

Retina Display – najbardziej podstawowy wariant wykorzystywany w iPhone 4, iPadach i MacBookach. Jego rdzeniem jest panel IPS.

Retina HD Display – odmiana Retiny używana w iPhone’ach od generacji 6 do 8. Apple potrzebował panelu dostosowanego do większych przekątnych ekranu przy jednoczesnym uniknięciu straty jakości.

Super Retina HD Display – technologia oparta  na panelu OLED. Ten typ Retiny można spotkać w najnowszych modelach jabłkowych smartfonów – iPhone X, XS i XS Max.

Jest to odpowiedź Apple na stosowane przez innych producentów ekrany typu AMOLED.

Zagęszczenie pikseli na cal śrubuje tu granice wynosząc 458 PPI. Efektem jest niezwykle wysoka szczegółowość obrazu. Dodając do tego bardzo wysoką jasność sięgającą aż 625 cd/m2 (kandeli na metr kwadratowy) w połączeniu z technologią True Tone dynamicznie dostosowującą balans bieli do warunków otoczenia  i obsługę trybu HDR, to absolutny top w tym segmencie rynku.

Retina 4K/5K Display – najbardziej zaawansowana odmiana wyświetlacza do iPhone przygotowana z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu przez np. grafików komputerowych. Tego typu ekrany można spotkać w niektórych modelach komputerów iMac. Rozdzielczość tego wariantu Retiny jest wyższa niż Ultra HD.

Jak widzisz, technologia kryjąca się pod nazwą Retina to wiele różnych rozwiązań i wariantów, których zastosowanie zależy od wielu czynników takich jak kategoria, przeznaczenie czy cena danego sprzętu. Wszystkie łączy wysoka jakość, którą użytkownicy sprzętu Apple mogą cieszyć się już od 2010 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *