Gdzie naprawić iPhone?

Nawet najwyższej klasy, najbardziej trwały sprzęt może się zepsuć. Nawet najbardziej uważny użytkownik może upuścić swój smartfon czy zalać klawiaturę laptopa. Nawet najbardziej zaawansowana technologia nie wygra z niszczącym upływem czasu.

Wiele/u z nas staje przed koniecznością zlecenia naprawy uszkodzonego urządzenia. Jeśli do awarii doszło jeszcze w trakcie trwania okresu gwarancyjnego, sprawa jest prosta. Zanosimy sprzęt do autoryzowanego serwisu Apple, który na własny koszt usunie usterkę.

Co jednak zrobić, gdy okres gwarancyjny się skończył?

Pierwsza możliwość – samodzielna naprawa

Najtańszym sposobem na usunięcie awarii jest naprawa urządzenia metodami „chałupniczymi”.

Jak najbardziej jest to możliwe. Dzięki poradnikom znalezionym w Internecie (jak np. iFixit) każdy może spróbować swoich sił jako serwisant sprzętu Apple. Pamiętaj jednak o tym, że naprawy wyglądają prosto tylko w poradnikach. „Odłącz, przyłącz, przykręć, odkręć.” W czym problem? Gdyby w rzeczywistości było to tak proste, nie istniałyby serwisy sprzętu elektronicznego.

Każdy sprzęt elektroniczny, także urządzenia od Apple, to zamknięty w zgrabnej obudowie labirynt przewodów, podzespołów i odczynników takich jak np. pasta termoprzewodząca w MacBookach czy specjalny, bardzo mocny klej, którym przykleja się baterię iPada.

Trzeba zarówno dużej wiedzy technicznej, jak i odpowiednich narzędzi i maszyn (np. autoklaw do łączenia szybki z panelem LCD) i substancji (past, rozpuszczalników), by samemu wykonać bezpieczną naprawę. Inaczej skutki mogą być potencjalnie groźne nie tylko dla urządzenia, ale również dla człowieka.

Przykładowo, zwarcie w trzymanym przy głowie iPhone może doprowadzić do poparzeń. Naprawy w zaciszu własnego domu polecić możemy tylko naprawdę nielicznym.

Druga możliwość – przedłużenie gwarancji Apple

Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej, każdemu nabywcy sprzętu elektronicznego przysługuje urzędowy okres gwarancyjny, który wynosi dwa lata. Nie może być on jednak w żaden sposób przedłużany.

Apple oferuje dodatkową usługę gwarancyjną – AppleCare. Przysługuje ona każdemu nabywcy sprzętu Apple na okres roku. Okres gwarancyjny liczony jest od daty zakupu.

AppleCare można odpłatnie przedłużyć na okres dwóch lub trzech lat w zależności od kategorii sprzętu. Cena takiej usługi zależna jest od modelu urządzenia.

Niemniej jednak, przedłużona gwarancja AppleCare to płatna z góry usługa. Niezależnie od tego, czy do awarii kiedykolwiek dojdzie czy nie, opłatę uiszcza się od razu.

Co zrobić, gdy nie chcesz z góry płacić za ewentualną naprawę?

Trzecia możliwość – pogwarancyjny serwis Apple

Na początek wspomnijmy, że każdy posiadacz sprzętu Apple może udać się do serwisu producenta celem zlecenia naprawy zepsutego urządzenia. Serwisy takie są jednak sporo droższe od serwisów pogwarancyjnych.

Czym się kierować przy wyborze serwisu pogwarancyjnego?

Jest kilka cech odróżniających dobre serwisy od tych gorszych. Szukając serwisu dla swojego urządzenia Apple zwróć uwagę na poniższe wyróżniki.

√ SPECJALIZACJA

Dobry serwis to serwis wyłącznie sprzętu Apple. Wybierając autoryzowany serwis Apple wyspecjalizowany w naprawach tylko urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, zyskujesz pewność, że wykonujący naprawę serwisant dogłębnie zna reperowany sprzęt.

√ DOSTĘPNOŚĆ

Dobry serwis to serwis dla klientów z całej Polski. Oferując możliwość naprawy wysyłkowej pozwala na skorzystanie ze swoich usług nie tylko lokalnym klientom. A Tobie na wybór najlepszego serwisu dla Twojego sprzętu Apple.

√ UBEZPIECZENIE

Dobry serwis to serwis, który szanuje sprzęt i pieniądze swoich klientów. Umożliwiając naprawę wysyłkową ubezpiecza urządzenie na wypadek zgubienia, zniszczenia lub kradzieży chroniąc tym samym pieniądze klienta.

√ GWARANCJA

Dobry serwis to serwis, który udziela gwarancji na wykonywane przez siebie naprawy. Dobry serwis wie, że wykonywana naprawa została wykonana właściwie i… kolejna naprawa tego samego komponentu nie będzie potrzebna.

Możliwości naprawy sprzętu elektronicznego jest kilka, a od Ciebie tylko zależy, którą uznasz za optymalną. Mamy nadzieję jednak, że ewentualna naprawa nie będzie Ci bardzo długo potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *