Etui na iPhone. Przegląd case’ów na iPhone’y.

Coraz większe, coraz smuklejsze i niezmiennie śliskie smartfony są od lat nie tylko powodem zachwytów ich użytkowników, ale także źródłem problemów związanych z ochroną łatwego w uszkodzeniu sprzętu. Choć pokrowce komórki nie pojawiły się wraz z upowszechnieniem się smartfonów tylko wcześniej, dziś są znacznie bardziej popularne niż w czasach np. Nokii 3310, po której upadku na chodnik służby miejskie musiały wymieniać płytę chodnikową.

Ilość dostępnych wariantów futerałów na iPhone’y jest duża a stając przed wyborem konkretnego case’a warto się zastanowić nad sposobem w jaki użytkujemy smartfon. Czy zależy Ci na zachowaniu oryginalnego wyglądu iPhone’a? Może nie chcesz zbytnio powiększać jego wagi? A może potrzebujesz etui do zadań specjalnych? W tym przeglądzie przybliżymy Ci wszystkie możliwe warianty futerałów dostępnych na rynku, by ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Przezroczysta guma

Wykonane z przezroczystej gumy etui to propozycja głównie dla osób, których sposób użytkowania iPhone’a nie naraża urządzenia na poważniejsze uszkodzenia czyli np. pracujących za biurkiem.

Największą zaletą gumowych ochron na iPhone’y jest to, że nie ingerują niemal wcale w wygląd telefonu. Do pozytywnych cech należy zaliczyć także niewielką grubość i wagę pokrowca, dzięki którym nie tylko wygląd, ale i gabaryty iPhone’a pozostają prawie niezmienione.

Wadą tego typu etui jest niewielka ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami. Gumowa nakładka chroni bowiem tylko tył smartfonu. Do tego nie jest dostosowana do ochrony przed uszkodzeniami poważniejszymi niż porysowanie, co powoduje, że w razie upadku może być potrzebny Apple Fix – serwis zajmujący się naprawą iPhone’ow.

Bumper

Bumper to ramka służąca do ochrony boków iPhone’a i amortyzacji podczas upadku. Część bumperów oprócz ochronnej ramki posiada też plastikową lub gumową osłonę na tył obudowy będąc swoistym rozwinięciem gumowych pokrowców.

Zaletą bumperów jest dobra ochrona przed upadkiem boków obudowy iPhone’a. Nadal dość niewielka ingerencja w wygląd telefonu także jest nie do przecenienia. Także i ten typ etui nie zwiększa znacznie wagi i grubości iPhone’a, choć na pewno bardziej niż zwykła guma.

Wadą jest zerowy (gdy bumper to tylko boczne ramki) lub niski stopień ochrony tyłu iPhone’a (gdy jest jeszcze plastikowa warstwa na plecki) przed uszkodzeniami poważniejszymi niż porysowanie.

Na rynku dostępne są także bumpery z aluminiową ramką zamiast gumowej. Ich zaletą jest niewątpliwie jeszcze lepsze zabezpieczenie boków telefonu. Jeśli zdecydujesz się na wybór tego typu etui, pamiętaj by sprawdzić czy wnętrze ramki jest wyściełane miękkim materiałem. Jeśli nie jest, taki bumper zamiast chronić boki iPhone’a jeszcze bardziej je porysuje.

Kolorowa guma

Powoli przechodzimy do futerałów mocno ingerujących w wygląd iPhone’a. Popularne, gumowe etui to propozycja dla osób, które nie szukają zbyt mocnej ochrony a przy okazji chcą zmienić wygląd swojego iPhone’a.

Zaletą kolorowych jelly case’ów na iPhone’y jest ponownie tylko nieznaczne zwiększenie wagi i grubości urządzenia. Dla wielu osób możliwość nadania nowego, nietypowego koloru swojemu iPhone’owi także może być czynnikiem przesądzającym o zakupie tego typu etui.

Do wad takich pokrowców jest ochrona tylko tyłu telefonu, na dodatek tylko przed zarysowaniami.

Skórzany futerał

Skórzane futerały możemy podzielić na te otwierane w dół oraz w bok (przypominające portfel).

Bez wątpienia nie jest to propozycja dla osób, którym zależy na zachowaniu oryginalnego wyglądu iPhone’a. Skórzanym futerałom nie można odmówić jednak stylu (choć to oczywiście kwesta gustu). Jeśli chcesz, by Twój iPhone był „ładny inaczej”, elegancki portfel to wybór dla Ciebie.

Na wyglądzie nie kończą się zalety tego typu pokrowców. Skórzane futerały są również dobrym sposobem na ochronę iPhone’a i uniknięcie wizyty w serwisie iPhone. Chronią zarówno przód jak i tył urządzenia. Wiele z nich jest zamykana na magnes, co zapobiega otwarciu się futerału w trakcie upadku i uszkodzeniu ekranu.

Wiele z nich posiada także praktyczne kieszonki na np. karty kredytowe.

Trudno mówić o jakichś wyraźnych wadach tego typu etui. Dla wielu osób wadą może być znaczna ingerencja w grubość i wagę telefonu oraz niemal całkowita zmiana jego wyglądu.

Pamiętaj także, że choć skórzane futerały są dobrym sposobem na ochronę iPhone’a przed uszkodzeniami, nie są to jednak futerały dostosowane do ekstremalnych warunków użytkowania. Do upadków z dużych wysokości czy ochrony przed zalaniem służą specjalistyczne, dedykowane pokrowce.

Drewniane etui

A może masz ochotę podarować sobie odrobinę szaleństwa. Nietypowe, drewniane etui to świetny sposób na wyróżnienie się z tłumu!

Nie tylko oryginalność jest zaletą drewnianego etui. Drewno dość dobrze amortyzuje upadki. Dzięki takiemu etui nie ma również szans, by na pleckach telefonu pojawiły się jakieś rysy.

Jeśli jednak chcesz, by Twój iPhone’a był lekki i smukły, dodatkowa grubość i waga drewnianego pokrowca będzie dla Ciebie wadą. Także fakt ochrony tylko tyłu smartfonu możemy zaliczyć wad.

Pancerne etui

Pancerne pokrowce są dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób pracujących w trudnych warunkach (np. na budowach) jak i uprawiających niebezpieczne dla smartfonu aktywności fizyczne. Są gwarancją tego, że niemal żadne uszkodzenia mechaniczne nie spowodują, że będzie Ci potrzebny serwis iPhone.

Taki typ futerału to doskonałe zabezpieczenie telefonu przed kurzem, wodą, błotem i upadkami nawet z większych wysokości. Warto rozważyć zakup pancernego etui nie tylko jako jedynego pokrowca na iPhone’a, ale również jako zapasowego, gdy np. wybierasz się na wycieczkę.

Zaletami pancernych etui jest nie tylko pełna ochrona obudowy i wnętrza iPhone’a, ale często też ekranu. Wiele z takich futerałów umożliwia nie tyle nałożenie ochrony na tył, lecz włożenie iPhone’a do środka chroniąc ekran trwałą wartwą np. poliwęglanu.

Wadami jest znaczne zwiększenie wagi i grubości iPhone’a. Wraz z nałożeniem takiego etui możesz się również pożegnać z jego oryginalnym wyglądem. Czasem jednak nie to jest ważne.

Teraz już wiesz, jakie są typy pokrowców na iPhone’y i smartfony w ogóle. Ich stopień ochrony urządzenia i ingerencji w wygląd jest różny. Pozwala to wybrać optymalną ochronę w zależności od Twoich potrzeb. Być może warto także zastanowić się nad zakupem więcej niż jednego etui i używać ich zależnie od okoliczności. Wszak nikt z nas nie spędza 24/7 w domu, biurze czy na budowie. A dzięki pokrowcom możemy uniknąć wizyty w serwisie iPhone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *