Czy warto samemu naprawiać iPhone’a?

Każdy produkt elektroniczny, choćby dołożono największych starań do procesu jego produkcji, posiada ograniczony czas działania poszczególnych podzespołów. Także produkty marki Apple, nawet pomimo zachowania jak największej dbałości o sprzęt ze strony użytkownika, ulegają mniej lub bardziej poważnym awariom.

Co zrobić, gdy usterka iPhone’a uniemożliwia komfortowe korzystanie z niego, lub całkowicie uniemożliwia jego używanie? Rozwiązanie jest proste, gdy iPhone jest jeszcze objęty okresem gwarancyjnym. Można go wówczas oddać do autoryzowanego serwisu Apple, który naprawi usterkę. Jeśli jednak gwarancja dobiegła końca, pozostają dwa wyjścia – pogwarancyjny serwis Apple lub samodzielna naprawa iPhone’a.

W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze problemy użytkowników jabłkowych smartfonów wraz z krótkimi charakterystykami napraw oraz ryzykiem jakie wiąże się z samodzielną naprawą.

Wymiana szybki iPhone

Coraz piękniejsze, ale także coraz mniej poręczne i bardziej kruche smartfony są urządzeniami niezwykle mocno narażonymi na upadek. Stłuczona szybka iPhone’a to bez wątpienia jeden z liderów napraw w serwisach Apple.

Myśląc o naprawie szybki wspomnijmy najpierw, że samo jej stłuczenie, choć uciążliwe, nie jest tak złe jak zniszczenie całego ekranu czyli panelu LCD.

W przypadku zbicia szybki najlepszym sposobem jej wymiany jej jej refabrykacja. Proces ten polega na wymianie samej szybki przy zachowaniu oryginalnego panelu LCD, który jest pod nią.

Proces refabrykacji składa się z siedmiu czynności:

– usunięcie lub wykruszenie kleju spajającego szybkę z panelem LCD oraz resztek szkła;

– ścięcie polaryzatora, który znajduje się przy wyświetlaczu;

– czyszczenie wyświetlacza z warstwy polaryzacyjnej

– oczyszczenie alkoholem celem przygotowania do laminacji;

– montaż panelu wraz z warstwą polaryzacyjną;

– spojenie wszystkich elementów.

Jak widzisz, wymiana szybki iPhone’a to skomplikowany, wieloetapowy proces. Dodatkowo, potrzebne są do niego odpowiednie narzędzia takie

jak molibdenowa żyłka do usuwania kleju czy autoklaw, który może zespolić z powrotem wszystkie elementy.

Potrzebne są także odpowiednio dobrane rozpuszczalniki, dzięki którym można wyczyścić panel LCD.

Wymiana baterii iPhone

Możemy już tylko tęsknić za czasami, w których zużytą baterię mógł wymienić każdy, nawet najbardziej niedoświadczony użytkownik. Cały proces jej wymiany ograniczał się wówczas do otwarcia obudowy, wymiany starej baterii na nową i zamknięcia obudowy.

Niestety, wraz z nastaniem ery smartfonów producenci mocno utrudnili ten proces, do czego zresztą niemały wkład dołożył Apple.

Stosowane w iPhone’ach akumulatory to ogniwa litowo-jonowe. Ze względu na wyższą trwałość, większą gęstość (czyli pojemność) oraz szybsze ładowanie się, zdobyły popularność u bardzo wielu wiodących producentów sprzętu elektronicznego.

Baterie te podlegają jednak naturalnemu procesowi starzenia się, przez który zaczynają tracić pojemność, co przekłada się na coraz krótszy czas działania.

Ich żywotność mierzy się w cyklach ładowania. Jeden cykl odpowiada jednorazowemu rozładowaniu baterii ze 100% do 0%. Baterie w iPhone’ach zachowują pełną sprawność przez około 300 cykli ładowania.

Jeśli bateria iPhone’a trzyma coraz krócej lub iPhone przegrzewa się, następuje konieczność wymiany baterii.

Także i w tym przypadku mamy do czynienia z wieloetapowym procesem wymiany. Składa się on z:

– otwarcia obudowy;

– wyjęcia ekranu;

– odpięcia złącz baterii;

– odłączenia złącz wyświetlacza;

– wyjęcia baterii;

– włożenia baterii;

– podłączenia przewodów wyświetlacza;

– podpięcia złącz baterii;

– montażu ekranu;

– zamknięcia obudowy.

Być może przedstawiony tu skrócony przepis na naprawę wydaje się prosty. Niestety, wcale taki nie jest. Wymaga on odkręcenia wielu śrub i odpięcia przewodów takich jak np. wspornika akumulatora, wspornika wyświetlacza czy odłączenia kamery i digitalizera.

Na dodatek, trzeba bardzo uważać na przypadkowe podważenie płyty głównej, której uszkodzenie może skończyć się bardzo poważną awarią. Wymianę baterii iPhone’a (https://applefix.pl/wymiana-baterii-iphone/) także lepiej powierzyć doświadczonemu serwisowi Apple.

Wymiana gniazda ładowania iPhone’a

Nie zawsze problemy związane z ładowaniem baterii iPhone’a związane są stricte z baterią.

Jeśli Twój iPhone:

– nie rozpoznaje ładowarki;

– nie ładuje się;

– nie włącza się;

– bardzo krótko działa;

– wyłącza się, gdy poziom naładowania baterii spada do określonego pułapu;

– połączenie z komputerem jest przerywane, to…

… może być usterka układu ładowania U2.

Także i w tym przypadku nie jest zalecana samodzielna naprawa. Układ ładowania w iPhone’ach znajduje się bowiem na jednej taśmie z mikrofonem i (w przypadku modeli do iPhone 6s), złączem słuchawkowym mini jack.

Ze względu na to wymiana niesprawnego gniazda ładowania wymaga wykonania wielu czynności takich jak:

– otwarcie obudowy;

– odłączenie wyświetlacza;

– odpięcie przewodów mikrofonu i gniazda słuchawkowego;

– demontażu zepsutego układu ładowania;

– montażu nowego układu ładowania;

– podpięcia przewodów mikrofonu i gniazda słuchawkowego;

– ponownego montażu wyświetlacza;

– zamknięcia obudowy.

Mnogość tych czynności w połączeniu z koniecznością używania specjalistycznych narzędzi sprawia, że wymiana gniazda ładowania iPhone’a to naprawa, którą lepiej zlecić doświadczonym technikom w serwisie Apple.

Jak widzisz, nawet proste usterki w iPhone wymagają wykonania wielu trudnych czynności. Jeśli więc Twój iPhone uległ tym lub innym nieopisanym tutaj awariom, skorzystaj z usług pogwarancyjnego serwisu Apple – Apple Fix z Wrocławia. Dzięki temu zyskasz pewność dobrze wykonanej naprawy oraz będziesz mogła/mógł jeszcze długo cieszyć się swoim smartfonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *